Jak začít hrát na Endoru

Začínáme

Vytvoření herního účtu

Pro vytvoření herního účtu se prosím zaregistrujte na našem fóru. Nepoužívejte žádné české znaky. Po této registraci se Vám během několika minut až hodin vytvoří účet i ve hře, který bude mít stejné jméno jako účet na fóru. Pokud si vytvoříte účet, který má v názvu dvě slova (například Dark Doomer), do hry musíte login vložit s vykřičníkem místo mezery (tedy Dark!Doomer).

Nároky

Pro chod Endoru silně doporučujeme Windows 2000/XP, nejlépe XP SP2 a vyšší, Windows 95/98 mají velmi špatný managment paměti a Endor pod nimi kolikráte nejde ani spustit - uvidíte hlášku Out of memory, bez ohledu na velikost vaší operační paměti. Endor využívá naprosto unikatní úpravu klienta - nahrává všechny důležité soubory předem do operační paměti, takže samotná hra je pak znatelně rychlejší. Z tohoto důvodu ovšem doporučejeme alespoň 512MB RAM, optimálně pak 1GB a více, jinak vám může klient nabíhat velmi dlouho. Na sestavě s 1GB RAM by hra měla naběhnout do 30-40 sekund. Pokud se tak nestane, doporučujeme pročištění systému a defragmentaci disku.

Instalace

Pokud máte nainstalovanou nějakou UO, úplně ji odinstalujte. Stáhněte si Endor instalátor, který obsahuje Ultimu Online, Razor a UO Automap. Během instalace zvolte, které komponenty chcete spolu s UO nainstalovat. Na konci instalace dostanete navýběr, na jaké instanci Endor chcete hrát. Na výběr je instance pro Čínu zrestartovaná v roce 2018, tato původní instance, která běží od roku 2002 a nakonec instance Reborn, což je restart serveru provedený v roce 2018. Instalátor vytvoří zástupce jednotlivých aplikací na ploše a můžete hned hrát. Mimo tyto zástupce spouštějte hru vždy přes endor.exe.

Poznámka: Některé antivirové programy mohou endor.exe oznacit za trojan, nicméně je to planý poplach způsobený některými nekonvenčními technikami práce s pamětí.

Endor podporuje doplňkový nástroj Razor. Jiné makrovací programy (např. injection, easyUO) nepodporujeme a jejich použití je zakázáno. V případě, že Razor neinstalujete pomocí Endor instálátoru postupujte následovně. Pro funkčnost Razoru potřebujete mít nainstalovaný .Net Framework 2.0. Nainstalujte nejnovější verzi Razora. Pro spuštění Razora společně s Endor klientem spouštějte endor.exe s parametrem 1, což lze nastavit v zástupci spustitelného souboru. Nezapomeňte si také v nastavení Razoru zaškrnout "Negotiate features with server", jinak nebudete vpuštěni do hry. Dále odškrtněte "Smart cpu usage reduction", na některých CPU může zasekávat pohyb ve hře.

Popisky do UO Automapy si můžete stáhnout zde.

Pravidelně sledujte novinky a Endor fórum, ať máte aktuální přehled o dění na Endoru.

První přihlášení do hry

Poté, co úspěšně zadáte login a heslo, budete vyzváni, abyste si zvolili povolání vaší nové postavy. Tento výběr nemá nic společného s hrou, vybrat můžete cokoliv. Je to bohužel pozůstatek originální ultimy, který nejsme schopni z klienta odstranit. Skutečný výběr rasy a povolání je až přímo ve hře.

Pro vytváření jednotlivých postav na účtu platí pravidlo, že jejich jména musí začínat velkým písmenem a pokračovat malými písmeny a to v každém slově. Používání čísel a různých interpunkčních znaků není povoleno. Myslete i na to, že Endor je čistě fantasy svět, tedy ne všechna jména jsou vhodná.

Po třech dnech od založení účtu se vám zobrazí výzva na vygenerování PUKu. PUK je kód, který nelze změnit a je možné se přes něj vždy přihlásit do hry, pokud ho zadáte místo svého aktuálního hesla. PUK si dobře uschovejte, lze ho zobrazit pouze jednou. PUK omezuje obchod s accounty, jejich krádeže a pomůže Vám také při zapomenutí normálního hesla. Také pouze po lognutí přes PUK lze mazat Vaše postavy. Heslo si můžete změnit ve hře pomocí příkazu .passwd.

Pár rad do začátku

Připravili jsme pro Vás rozsáhlý in-game help system, kde naleznete spoustu odpovědí na vaše otázky. Vyvoláte ho příkazem .help, nebo kliknutím na tlačítko help u vaši postavy. Naleznete zde například seznam textových příkazů, povolání, skillů, přehled abilit, pravidla, a jiné.

Na Endoru začínáte v temné místnosti (Star room) jako duch, kde si zvolíte pomocí poklikání na sošku rasu. Volbu povolání provádíte až později ve hře, na rase nezávisí. Rasu lze během pobytu ve Star roomu měnit. Poté, co projdete branou, budete teleportováni náhodně do nějakého většího města. Rasa je poté už neměnná a nastaví se Vám automaticky základní povolání Wanderer.

Základní informace o postavě zobrazíte pomocí příkazu .info. Zde mimo jiné vidíte svůj aktuální level, kolik experience bodů (expů, zkušeností) máte a expy potřebné pro dosažení dalšího levelu. Zkušenosti získáváte zabíjením NPC, případně plněním questů. Po dosažení potřebného množství expů na nový level si můžete jít koupit level k mistrovi svého povolání (classmasterovi). In-game help systém Vám napoví, kde hledat svého classmastera. Classmaster wandererů se nachází kolem každého většího města. Pro koupi levlu stačí přijít k mistrovi a říct level. První level je zdarma, všechny ostatní jsou placené.

Výchozí jazyk pro dialogy s NPC je angličtina, pro přepnutí dialogů do češtiny použijte příkaz .switchlang.

Další rady:

  • Prostudujte si co nejdříve in-game help systém!
  • Nikdy nikomu neprozrazujte své heslo od herního accountu, ani GM! Opravdový GM vaše heslo nikdy potřebovat nebude. Používejte heslo, které nikdo nemá šanci snadno odhadnout. GM team případné odcizení účtu ani ztrátu/zapomenutí hesla neřeší. Doporučujeme vyhýbat se hraní z kaváren a různých heren.
  • Zabitím hráče bez flagu "criminal" získáváte 1 kill, po dosažení 5 killů se stáváte PK (nedoporučuje se pro začátečníky).
  • Neútočte zbytečně na hráče, kteří nemají flag criminal, stanete se aggresorem a napadený Vás může zabít nebo zavolat na Vás stráže a obrat o věci. Výjimkou je, pokud je hráč aggresor a získal tento flag napadením právě Vás. V tomto případě na něj můžete zavolat stráže a bránit se.
  • Dávejte si pozor na své věci, lze o ně snadno přijít. Na výpravy si s sebou neberte zbytečné cennosti a schovávejte je do banky (banka je v každém městě, svou bankovní truhlu otevřete pomocí slova bank). Nebuďte afk ve městě, když na sobě máte drahé věci - pokud je vaše postava napadena, nikdo ji nemůže bránit, pouze Vy sám.